כיצד לתכנן מעלית בבניין?

בישראל יש אלפי בנייני מגורים שעדיין לא מותקנת בהם מעלית. כאשר הדיירים מחליטים להוסיף מעלית חדשה, עליהם לפנות לחברה מקצועית ואמינה המתמחה בנושא וברשותה כל האישורים הנדרשים לתכנון המעלית ולבנייתה. להוספת מעלית חדשה לבית משותף ישן יש יתרונות רבים עבור הדיירים: המעלית החדשה משפרת באופן משמעותי את איכות החיים של הדיירים, בעיקר של הדיירים המתגוררים בקומות הגבוהות בבניין. כמו כן, מעלית חדשה תורמת לעלייה משמעותית בשווי הדירות, כך שלמרות ההשקעה הכספית הגבוהה שנדרשת מהדיירים יש לכך צידוק כלכלי, וזהו צעד משתלם בעיקר לדיירים בקומות הגבוהות.

תכנון מעלית חדשה על ידי חברה מקצועית

לאחר שהדיירים בבניין המגורים החליטו להוסיף מעלית חדשה לבניין עליהם לפנות לחברה מעליות מקצועית, עדיף לפנות למספר חברות כדי לקבל הצעת מחיר ולהשוות בין הפתרונות שכל חברה מציעה. הדיירים חייבים לאשר את הצעת המחיר ואת תוכנית המעלית שהחברה מציעה, ולאחר אישור ההצעה החברה פועלת מול הגורמים השונים כדי לקבל את האישורים המתאימים לעבודות התקנת המעלית החדשה.

יש להגיש בקשה להיתר בנייה מוועדת התכנון והבנייה ברשות המקומית. יש לצרף לבקשה חתימה של לפחות שני שליש מבעלי הזכויות בנכס, את האישור מקבלים לרוב תוך 6-4 חודשים בהתאם לרשות המקומית. כמו כן, יש להשיג את האישורים הרלוונטיים להוספת מעלית חדשה מגורמים מקצועיים כמו פיקוד העורף, רשות כיבוי אש, לשכת רישום מקרקעין וכדומה.

החברה נדרשת לתכנן את המעלית החדשה בהתאם לתקנים המחייבים. כדאי לדעת כי בבניין רב קומות המתנשא לגובה 27 מטרים ומעלה יש להתקין שתי מעליות ובבנייני מגורים נמוכים יותר ניתן להתקין מעלית אחת. התקן הישראלי מחייב להתקין מעלית חדשה המתאימה לפחות ל-6 נוסעים בשטח 1.3 מ"ר. במקרים מסוימים ניתן לקבל היתר להוספת מעלית חדשה קטנה יותר, בשטח של 1.17 מ"ר.

יש לתכנן את המעלית החדשה בהתאם לתקנות התכנון והבנייה. ניתן להתקין מעלית הידראולית, חשמלית, MRL או דגם אחר, יש מעליות המחייבות הקמת חדר מכונות וישנם דגמים של מעליות שקטות, לכן חשוב לקבל ייעוץ מקצועי כדי לבחור במעלית המתאימה ביותר לבניין.

עיצוב לובי מפואר עם מעלית

אישור מכון התקנים

את המעלית יש לתכנן בהתאם לתקנים המחייבים. לאחר קבלת היתר בנייה, החברה מתחילה בעבודה בהתאם לסוג המעלית ולמאפייני המבנה. העבודה כוללת לרוב יציקת שלד לפיר המעלית: לעתים מתכננים פיר חיצוני למבנה, אך במקרים שבהם ניתן להוסיף פיר פנימי, מבצעים זאת תוך צמצום שטח חדר המדרגות. מומלץ לשפץ את הלובי במהלך העבודות להתקנת המעלית כדי להעלות את שווי הדירות וליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר לכל הדיירים בבניין.

לאחר התקנת המעלית בשלבים, מבצעים בדיקה מקיפה כדי לוודא כי הכל תקין. מפקח מנוסה בודק את המערכת ולאחר מכן מקבלים אישור ממכון התקנים. יש לבצע בדיקות תקופתיות ועבודות לתחזוקת המערכת בהתאם לסוג המעלית ועל פי ההנחיות המחייבות.

כתבות נוספות...